YOU ARE HERE: HOMESANAYİ SİCİL ENTEGRASYONU BİLGİLENDİRME 2019 / 12

SANAYİ SİCİL ENTEGRASYONU BİLGİLENDİRME 2019 / 12

31 Temmuz Son Sanayi Sicil Entegrasyonunu Unutma

Giriş: Bilindiği Üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından E-Devlet sistemine geçilmiş olup 31/07/2019tarihine kadar mevcut kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak Sanayi Sicil Belgesinin E Devlet Üzerinden kayıt yapılması gerekiyor. 01/08/2019 tarihi itibari ile sadece E-Devlet üzerinden giriş yapılacağından bu tarihe kadar E-Devlet alanından giriş yapılarak mevcut firmalarınızı Belge no ile işletme getir menüsünden üzerinize kaydetmeniz gerekmektedir.

KİMLER YAPMAK ZORUNDA?

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 1 inci maddesinde sanayici tanımı yapılmaktadır. Bu düzenlemeye göre;

Bir maddenin vasıf, şekil, hassa veya terkibini,Makine, cihaz, tezgâh, alet veya diğer vasıta ve kuvvetlerin yardımı ile veya sadece el emeği ile Kısmen veya tamamen değiştirmek veya bu maddeleri işlemek suretiyle,Devamlı ve seri halinde imal veya istihsal eden yerlerle madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler,sanayi işletmesi sayılmaktadır.

Ayrıca 7033 sayılı Kanunla bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de imalatçı işletmeler kapsamına dahil edilmiş olup buna göre,Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle,Elektrik veya sair enerji istihsal eden santraller,Gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri,Bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de, sanayi işletmesi ve sanayici kapsamındadır.

6948 sayılı Kanuna göre sanayi işletmelerinde yapılan işler, sanayi işleri ve buraları işletenler sanayici olarak tanımlanmıştır.Kısacası Kapasite Raporu ve Sanayi Sicil Belgesi Olan Tüm İşletmeler E Devlet Üzerinden Sanayi Sicil Belgelerini kayıt ettirmek zorundadır.

VİZE İŞLEMİ NASIL YAPILIR.

E Devlet üzerinden işletme sahibi bilgileri ile giriş yapılır.

https://sso.sanayi.gov.tr/serviceredirector.aspx?sid=8582E649-2A10-4902-987C-3791A3502A23 Uygulama ile ilgilli ekrana giriş yapılıp belge numarası girişi yapılarak vize işlem onayına gönderilmektedir.

TOP UA-42481711-1